一覧に戻る
ASICS GLIDERIDE MAX 2
| ブランド | ASICS |
|---|---|
| シリーズ | GLIDERIDE MAX |
| 世代 | 2 |
| カテゴリ | マックスクッション |
| 重量 | 279g |
| 重量メモ | Approximate published sample weight; official JP product page does not state weight on checked page. |
| ドロップ | 6mm |
| スタック高 | 42mm / 36mm |
| カーボン | なし |
| プレートメモ | Official page states HARD EVA plate between two midsole layers; carbon plate not stated. |
| 発売日 | 2026 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | 一般発売 |
| 定価 | JP: ¥19,800 税込 |
| 優先表示定価 | ¥19,800 |
| 用途 | デイリー, ロング走, リカバリー |
| 出典品質 | 公式商品ページ |
| 最終確認日 | 2026-05-18 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | Official JP product page live by 2026-05-18. Exact first launch date not found in this pass. |
|---|---|
| 出典メモ | Official ASICS Japan product page confirms 19,800 JPY tax included, max sole thickness about 42mm, Standard/Wide product family, and HARD EVA plate. Exact release date not found in first-party source during this pass. |