一覧に戻る
ASICS SUPERBLAST
| ブランド | ASICS |
|---|---|
| シリーズ | SUPERBLAST |
| 世代 | 1 |
| カテゴリ | マックスクッション |
| 重量 | 242g |
| 重量メモ | US9 sample from ASICS Global official press release. |
| ドロップ | 8mm |
| スタック高 | 45.5mm / 37.5mm |
| カーボン | なし |
| プレートメモ | No carbon plate stated or known for this model. |
| 発売日 | 2023-02-22 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | オンライン発売 |
| 定価 | JP: ¥22,000 税込 / CA: 280 CAD |
| 優先表示定価 | ¥22,000 |
| 用途 | ロング走, テンポ走 |
| 出典品質 | 公式プレス |
| 最終確認日 | 2026-05-21 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | ASICS Japan official press release states SUPERBLAST was released first on ASICS online store from 2023-02-22, then sequentially at ASICS direct stores and sports retailers from 2023-03-02. |
|---|---|
| 出典メモ | ASICS Japan official press release confirms JP online-store launch from 2023-02-22, broader Japan retail launch from 2023-03-02, JP MSRP ¥22,000 tax included, and 1013A127 model identity. ASICS Global official press release confirms approx. 242g at US9 and CDN $280. Drop and stack remain from prior product/retailer/specialist coverage. |