一覧に戻る
Mizuno Wave Rebellion Pro Low
| ブランド | Mizuno |
|---|---|
| シリーズ | Wave Rebellion Pro |
| 世代 | - |
| カテゴリ | レーシング |
| 重量 | 215g |
| 重量メモ | Approx. 215g at 27.0cm single shoe from Mizuno Japan official news release and official product page. |
| ドロップ | 4.5mm |
| スタック高 | 40mm / 35.5mm |
| カーボン | あり |
| プレートメモ | Mizuno Japan official product page states a carbon-fiber-reinforced Mizuno Wave plate. |
| 発売日 | 2024-11-29 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | 一般発売 |
| 定価 | JP: ¥29,700 税込 |
| 優先表示定価 | ¥29,700 |
| 用途 | レース, マラソン |
| 出典品質 | 公式プレス |
| 最終確認日 | 2026-05-21 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | Mizuno Japan official news release states WAVE REBELLION PRO LOW launched nationwide at Mizuno running dealers on 2024-11-29. |
|---|---|
| 出典メモ | Mizuno Japan official news release confirms WAVE REBELLION PRO LOW as a distinct model launched with WAVE REBELLION PRO 3 on 2024-11-29, JP price ¥29,700 tax included, and approx. 215g at 27.0cm. Mizuno Japan official product page confirms U1GD2540 context, carbon-fiber-reinforced Mizuno Wave plate, and 40.0/35.5mm heel/forefoot sole thickness table for the LOW model; drop is derived from those official values. |