一覧に戻る
New Balance FuelCell SuperComp Elite v4
| ブランド | New Balance |
|---|---|
| シリーズ | FuelCell SuperComp |
| 世代 | 4 |
| カテゴリ | レーシング |
| 重量 | 237g |
| 重量メモ | Published sample weight; verify exact sample size before production |
| ドロップ | 4mm |
| スタック高 | 40mm / 36mm |
| カーボン | あり |
| プレートメモ | Carbon plate stated in product coverage |
| 発売日 | 2024-02-01 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | 店頭発売 |
| 定価 | JP: ¥29,700 税込 / US: $250 |
| 優先表示定価 | ¥29,700 |
| 用途 | レース |
| 出典品質 | 複数ソース |
| 最終確認日 | 2026-05-21 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | New Balance Japan official release states advance launch from 2024-02-01 via official online store, official stores, and SteP SPORTS; broader select-retailer availability from 2024-02-16. |
|---|---|
| 出典メモ | New Balance Japan official news release confirms FuelCell SuperComp Elite v4 Japan advance launch on 2024-02-01 through New Balance official online store, official stores, and SteP SPORTS, with broader select-retailer availability from 2024-02-16. It also confirms JP price ¥29,700 tax included for men's and women's models and carbon-fiber plate/Energy Arc product context. U.S. official product page was previously used for regional MSRP/spec context; weight and stack remain from prior spec pass because the Japan release accessible text does not state numeric weight/stack. |