一覧に戻る
New Balance FuelCell Rebel v4
| ブランド | New Balance |
|---|---|
| シリーズ | FuelCell Rebel |
| 世代 | 4 |
| カテゴリ | スピードトレーナー |
| 重量 | 212g |
| 重量メモ | Men's official New Balance Japan product page value. |
| ドロップ | 6mm |
| スタック高 | 30mm / 24mm |
| カーボン | なし |
| プレートメモ | No carbon plate stated or known for this model. |
| 発売日 | 2024-03-11 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | 一般発売 |
| 定価 | JP: ¥16,500 税込 / UK: 140 GBP 税込 |
| 優先表示定価 | ¥16,500 |
| 用途 | テンポ走, デイリー |
| 出典品質 | 複数ソース |
| 最終確認日 | 2026-05-20 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | New Balance Japan official news release dated 2024-03-11 states FuelCell Rebel v4 sales had started at the official online store, official stores, and retailers. New Balance UK official product page lists availability from 2024-03-01 09:00 Europe/London for the checked UK style. |
|---|---|
| 出典メモ | New Balance Japan official product page confirms price ¥16,500 tax included, 212g, 6mm drop, PEBA/EVA FuelCell foam blend, FantomFit engineered mesh, and daily/quick running positioning. New Balance Japan official news release confirms Japanese sales had started on the 2024-03-11 release date and describes the v4 update. New Balance UK official product page confirms original UK price £140, 212g weight, 6mm drop, Everyday Running/Quick Runs use, and notes that the midsole stacks higher than the predecessor. RunRepeat specialist lab/spec coverage (https://runrepeat.com/new-balance-fuelcell-rebel-v4) lists brand stack height 30/24mm. |