一覧に戻る
Nike Vaporfly NEXT% 2
| ブランド | Nike |
|---|---|
| シリーズ | Vaporfly |
| 世代 | 2 |
| カテゴリ | レーシング |
| 重量 | 195g |
| 重量メモ | Men's US 9 sample weight from Doctors of Running specialist review; RunRepeat lab measured a nearby 196g. |
| ドロップ | 8mm |
| スタック高 | 40mm / 32mm |
| カーボン | あり |
| プレートメモ | Full-length articulated carbon plate stated in specialist review/product coverage. |
| 発売日 | 2021-04-15 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | オンライン発売 |
| 定価 | JP: ¥24,500 / US: $250 |
| 優先表示定価 | ¥24,500 |
| 用途 | レース |
| 出典品質 | 複数ソース |
| 最終確認日 | 2026-05-21 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | Nike Japan official news states the Aqua color of ZoomX Vaporfly NEXT% 2 launched via NIKE app, NIKE.COM, and selected Nike retailers on 2021-04-15. T3 launch coverage states an earlier limited Nike-member release occurred in other markets from 2021-02-28. |
|---|---|
| 出典メモ | Nike Japan official news confirms Aqua color Japan launch on 2021-04-15, JP price ¥24,500 plus tax, 8mm offset at men's 26.5cm, full-length carbon plate, ZoomX foam, and outsole/upper update context. Doctors of Running specialist review confirms U.S. price $249.95 via Running Warehouse, men's size 9 weight 195g, 40/32mm stack height, 8mm drop, and full-length carbon plate. TechRadar review corroborates 2021 global availability, $250 / £209.95 / AU$310 pricing, 40mm heel stack, 8mm drop, and full-length carbon plate. T3 launch coverage states an earlier limited Nike-member release in other markets from 2021-02-28. |