一覧に戻る
Nike Vomero Plus
| ブランド | Nike |
|---|---|
| シリーズ | Vomero |
| 世代 | - |
| カテゴリ | マックスクッション |
| 重量 | 292g |
| 重量メモ | Approx. 292g men's US 10 from official Nike page |
| ドロップ | 10mm |
| スタック高 | 45mm / 35mm |
| カーボン | なし |
| プレートメモ | No carbon plate stated |
| 発売日 | 2025-08-14 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | 一般発売 |
| 定価 | JP: ¥22,000 税込 / US: $180 |
| 優先表示定価 | ¥22,000 |
| 用途 | デイリー, ロング走, リカバリー |
| 出典品質 | 複数ソース |
| 最終確認日 | 2026-05-21 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | Nike Japan official press release states member early access from 2025-08-07 and NIKE.COM/Nike stores/selected retailers general launch from 2025-08-14. |
|---|---|
| 出典メモ | Nike Japan official press release (https://nike.jp/nikebiz/news/2025/06/27/6628/) confirms member early access from 2025-08-07 and general Japan launch from 2025-08-14, with JP MSRP ¥22,000 tax included. Nike Japan product page confirms current JP price ¥22,000 tax included, men's US 10 weight approx. 273g, and 10mm drop; existing 45/35mm stack remains from earlier official/product coverage. |