一覧に戻る
Salomon GENESIS
| ブランド | Salomon |
|---|---|
| シリーズ | GENESIS |
| 世代 | - |
| カテゴリ | トレイル |
| 重量 | 269g |
| 重量メモ | Official Salomon Japan product page value. |
| ドロップ | 8mm |
| スタック高 | 34mm / 26mm |
| カーボン | なし |
| プレートメモ | No carbon plate stated |
| 発売日 | 2024-04 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | 一般発売 |
| 定価 | JP: ¥22,000 税込 / US: $150 |
| 優先表示定価 | ¥22,000 |
| 用途 | トレイル |
| 出典品質 | 複数ソース |
| 最終確認日 | 2026-05-21 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | Hypebeast launch coverage on 2024-04-24 states GENESIS had dropped and was available via Salomon's official website, but exact first-sale day and Japan launch day remain unconfirmed, so release_date is month-level. |
|---|---|
| 出典メモ | Salomon Japan official product page confirms GENESIS regular JP price ¥22,000 tax included, current sale price lower as of this check, 269g weight, 8mm drop, 34/26mm heel/forefoot stack, Matryx upper, All Terrain Contagrip outsole, and Quicklace. Hypebeast reported on 2024-04-24 that GENESIS had dropped and all colorways were available via Salomon's official website, but exact first-sale day and Japan launch day remain unconfirmed, so release_date is month-level. |