一覧に戻る
Saucony Endorphin Speed 4
| ブランド | Saucony |
|---|---|
| シリーズ | Endorphin Speed |
| 世代 | 4 |
| カテゴリ | スピードトレーナー |
| 重量 | 233g |
| 重量メモ | Men's official Saucony Japan product page value. |
| ドロップ | 8mm |
| スタック高 | 36mm / 28mm |
| カーボン | なし |
| プレートメモ | Official Japan release states a winged nylon plate with grooves; no carbon plate stated for Endorphin Speed 4. |
| 発売日 | 2024-02-29 |
| 発売地域 | 日本 |
| 発売種別 | 一般発売 |
| 定価 | JP: ¥19,800 税込 / US: $170 |
| 優先表示定価 | ¥19,800 |
| 用途 | テンポ走, レース |
| 出典品質 | 複数ソース |
| 最終確認日 | 2026-05-20 |
| 発売日の出典 | 出典 |
| 出典URL | 出典 |
| Amazon | Amazon |
| 楽天 | 楽天 |
| リンクについて | Amazon/楽天リンクは検索結果へのリンクです。価格・在庫・サイズはリンク先で確認してください。 |
出典メモ
| 発売メモ | ABC-MART domestic-distributor press release states Endorphin Speed 4 Japan sales start on 2024-02-29. |
|---|---|
| 出典メモ | Saucony Japan official product page confirms 233g weight, 8mm offset, neutral support, lightweight cushioning, PWRRUN PB foam, SPEEDROLL, and winged nylon plate positioning. Saucony UK official product page (https://www.saucony.com/UK/en_GB/endorphin-speed-4/58852M.html?dwvar_58852M_color=S20940-36) states offset 8mm with 36mm/28mm stack. ABC-MART domestic-distributor press release confirms Japan release date 2024-02-29 and launch MSRP ¥19,800 tax included. |